الگوریتم رنک برین rank brain گوگل چیست و چگونه کار می کند؟

برای آگاهی یافتن نسبت به بعضی تغییرات در روش جستجو، نحوه تجزیه و تحلیل نتایج جستجو توسط گوگل آماده باشید. گوگل ابتدا الگوریتم جستجو را در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۵ معرفی کرد و به نام RankBrain نامگذاری شد. گوگل قبلا از الگوریتم های پایه برای نمایش نتایج استفاده میکرد. اما اکنون از RankBrain استفاده می کند که بر پایه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی عمل می کند. این الگوریتم به Google کمک می کند تا پرس و جوهای جستجو را به گونه ای بهتر، پردازش و درک کند. با مکعب همراه باشید تا شما را با اطلاعات تکمیلی در این زمینه آشنا کنیم.

زمانی که گوگل بر اساس کلماتی که کاربر سرچ می کند به شما پیشنهاد می دهد. نتایج آن پیشنهاد توسط RankBrain نگه داشته می شود و  بسته به اینکه برای کاربر مفید بوده یا کاربر آن صفحه را بسته تصمیم می گیرد که برای جستجوهای مشابه آن مطلب را بار دیگر به کاربر نشان دهد یا نه!

قبل از اینکه بیشتر در مورد الگوریتم RankBrain بدانیم، بهتر است درباره Learning Machine و هوش مصنوعی صحبتی داشته باشیم.

یادگیری ماشین: یک مفهوم است که در آن سیستم به خودی خود آموزش می بیند. یادگیری ماشین به انسان نیاز ندارد.

هوش مصنوعی: هوشمند کردن یک سیستم

نحوه عملکرد الگوریتم RankBrain

۱٫ الگوریتم رنک برین، کلمات کلیدی و یا عباراتی که توسط کاربر جستجو می شود را درک می کند. ممکن است شگفت زده  شوید اگر بفهمید که قبلا گوگل ۱۵٪ از کلمات تایپ شده در جعبه جستجو را نمی فهمید! این مقدار تقریبا ۴۰۰ میلیون کلمات کلیدی را هر روز شامل می شود. اما امروز با به روزرسانی RankBrain، گوگل همه چیزهایی را که در جعبه جستجو تایپ می کنید، درک می کند و نتایج ۱۰۰٪ دقیق را به شما پیشنهاد می دهد.

پیش از این گوگل، کلمات جستجو شده را مطابقت می داد، اما امروز دقیقا همان چیزی را که کاربر می خواهد بداند، درک می کند. در واقع گوگل به کمک الگوریتم رنک برین، کلمات کلیدی را به مفاهیم تبدیل می کند و آنها را درک می کند.

به عنوان مثال: قبلا اگر “شرکت دیجیتال مارکتینگ در اصفهان” را جستجو کردید، گوگل کلمات مانند “شرکت”، “دیجیتال”، “اصفهان”، “مارکتینگ” را انتخاب میکرد و نتایج را نشان می داد.

اما RankBrain می داند شما چه چیزی میخواهید و نتایج را با دقت بیشتری نمایش می دهد. بنابراین هنگامی که شما در حال تلاش برای جستجوی شرکت دیجیتال مارکتینگ در اصفهان هستید، نتایج مشابهی همچون انواع مختلف خدماتی که شرکت های دیجیتال مارکتینگ به بازار عرضه شده و شرکت هایی که در این زمینه در اصفهان فعالیت می کنند، نشان می دهد.

۲٫ پس از درک کلمات جستجو شده، نوبت به تجزیه و تحلیل و اندازه گیری می رسد که چگونه کاربران با این نتایج جستجو ارتباط برقرار کنند.
درک سیگنال های تجارب کاربر (سیگنال های UX) بخش قابل توجهی از RankBrain است. اینکه چگونه یک کاربر جستجو می کند و بعدا با نتایج نمایش داده شده تعامل برقرار می کند.

RankBrain تجزیه و تحلیل نرخ کلیک، نرخ پرش و… در ذهن نگه می دارد و نتایج مشابهی را نشان می دهد. به طور مثال اگر شما برای دوره بازاریابی دیجیتال جستجو کردید، گوگل برخی از نتایج جستجو را به شما نمایش می دهد.

شما بر روی لینک ۱ کلیک می کنید و متوجه خواهید شد که این اطلاعات مفید نیستند. پس از آن بر روی لینک دوم کلیک می کنید و ناامیدی شما ادامه دارد چرا که لینک دوم نیز مفید نبود. پس از ۲ پیوند دیگر، شما پیوند ۵ را انتخاب می کنید تا آنچه که انتظار می رفت را داشته باشد. در این مرحله شما صفحه را نمی بندید و به مطالعه می پردازید و دیگر جستجو نمی کنید.

بنابراین RankBrain این حرکات کاربر را بررسی می کند و می داند که صفحاتی که کاربر آن ها را ترک کرده، آن ها بد است و برای پرس و جو جستجوی خاص مرتبط نیستند. در حال حاضر، زمانی که یک کاربر جدید دوباره برای یک پرس و جو جستجو می کند، تنها نتیجه جستجو که توسط کاربران قبلی مشاهده شده است نمایش داده می شود و مشخص شده که مربوط به آن موضوع است.

آیا الگوریتم رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی Google Hummingbird است؟

اگر چه ثابت نشده است اما امکان دارد که الگوریتم RankBrain جزئی از الگوریتم Hummingbird باشد. RankBrain در تمام زبانها کار می کند که یک خبر خوب برای همه کاربران در سراسر جهان است.

RankBrain و تاثیر آن بر SEO

امروزه کاربران از کلمات کلیدی و عبارات پیچیده در جعبه های جستجو استفاده می کنند، در حالی که گوگل این کلمات کلیدی را رتبه بندی می کند و نتایج را نشان می دهد. اما به لطف RankBrain حالا می توانیم هر چیزی و هر چیز را که می خواهیم جستجو کنیم. RankBrain با دقت بالا بهترین نتایج را نشان می دهد.

قبل از اینکه الگوریتم RankBrain ارائه شود، بهینه سازی وب سایت با تجزیه و تحلیل سیگنال های سنتی مانند لینک های مختلف، کلمات کلیدی همسان انجام می شد. پس از ورود RankBrain، سئو به طور کامل تغییر کرده است، زیرا در حال حاضر نتایج جستجوی بیشتر منافع کاربر را در نظر دارد تا بتواند بهترین پیشنهاد را به وی ارائه دهد. نتایج پرس و جو با توجه به هدف کاربر نمایش داده می شود و SEO نیز باید بر این اساس انجام شود.

RankBrain مفاهیم کلی کلمه کلیدی را معرفی می کند.
روزهایی بودند که متخصصان SEO یک کلمه کلیدی برای هر صفحه می گذاشتند. اما امروزه ما از انواع کلمات کلیدی و عبارات در ساختار محتوا استفاده می کنیم و همه را در یک صفحه قرار می دهیم. RankBrain بر مفهوم کلی کلمه کلیدی متمرکز است که در آن تلاش می کند و درک آنچه پرس و جو را جستجو می کند و نتیجه را به عنوان نیاز کاربر فراهم می آورد.

الگوریتم RankBrain به طور مستقیم نتایج جستجو و رتبه بندی صفحات را تحت تاثیر قرار می دهد که به این معنی است که بازاریاب ها نیاز به استفاده مناسب از محتوا، سیگنال ها و SEO دارند. روش های رتبه بندی و الگوریتم ها همیشه در حال تغییر هستند و Google به طور مداوم به روز می شود. بنابراین لازم است که شما با تمام تغییرات، به روز شوید. در غیر این صورت ممکن است رتبه و کاربران خود را از دست بدهید.

۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۱۸:۵۴:۱۰ +۰۰:۰۰

دیدگاهتان را بنویسید